Piercing – propíchnutí

Piercing (odvozeno z anglického slova pierce neboli „propíchnout“) je propíchnutí určité části těla a vložení šperku do vzniklého tunelu. První zmínky o piercingu jsou starší více jak 5000 let .

Piercing lze umisťovat na různé části těla, například na uši, obličej, jazyk, ale také do prsní bradavky, pupíku či genitálií, a to jak u mužů, tak také u žen. Na všechna tato místa se vkládají šperky nejčastěji vyrobené z titanu, a to proto, že tento kov nezpůsobuje nežádoucí reakce organismu. Do jazyka se však vkládají i šperky z bioplastu, neboť plast v porovnání s ozdobami z kovu tolik nepoškozuje zubní sklovinu.

Bolestivost piercingu

Bolestivost aplikace šperku je individuální a záleží tak na každém jedinci. Vlastní vpich je sice prováděn za použití velmi ostré jehly, avšak s ohledem na rychlost, jakou jehla kůží projede, není často tato bolest cítit. Mezi ty, které vyvolávají menší bolest, patří například piercing jazyka, ušního boltce či pupíku. Naproti tomu piercingy nosní přepážky, bradavek či piercingy genitálií jsou obvykle spojeny s větší bolestivostí.

Komplikace piercingu

Piercing lze aplikovat osobám v dobrém zdravotním stavu. Jakékoliv snížení imunity, může znamenat komplikace při hojení.

V případě, že by si piercing chtěl nechat aplikovat diabetik, je vhodné umístění ozdoby konzultovat s ošetřujícím lékařem. Sice se piercing s diabetes nevylučuje, ovšem jeho hojení je obtížnější a déletrvající, navíc spojené s vyšším rizikem vzniku infekce.  I stres z aplikace piercingu zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Druhy piercingů

Ušní boltce a chrupavky, nos a nosní přepážka, obočí, jazyk, okolí úst, bradavky, pupík, genitální piercing

Péče o piercing

Nový piercing udržujte v čistotě, dezinfikujte několikrát denně (dezinfekcí na kůži nebo solným roztokem). Můžete chladit přes suchý obklad.  Zhojení může trvat od 6 týdnů – 1 rok.

Pokud dojde k pozdější infekci v místě vpichu, šperk nevyndávejte a aplikujte již mast s antibiotiky. Např. Framykoin, Bactroban,, během 2 dnů infekce ustoupí.

 

Výměnu za jiný šperk doporučuji po kompletním vyhojení vpichu, což je velmi individuální.

Ceník naleznete v záložce objednat

Najdete nás na adrese SARAH estetic, Jungmannova 621, 432 01 Kadaň, okres Chomutov (20km), Klášterec nad Ohří (7km)

facebook